Home News & Events SAMMIE OKPOSO, FLO, SEGUN OBE &TIM GODFREY FOR ARTISTE OF THE YEAR...

SAMMIE OKPOSO, FLO, SEGUN OBE &TIM GODFREY FOR ARTISTE OF THE YEAR IN THE 2013 NGMAWARDS + FULL NOMINEES LIST

0

The Nigeria Gospel Music Awards is scheduled to hold on December 1, 2013 in Lagos. The Nigeria Gospel Music Awards (NGMAwards) is an annual event organized by The Academy of Gospel Music in Nigeria to encourage gospel artistes in Nigeria that promote and spread the gospel of Christ Jesus across and beyond the nation.

This event features red carpet entry, and unforgettable performances from top artistes; singers, musician, comedians, groups etc.

The 2012 edition held on the 14th of December at the NECA Events Centre Alausa Ikeja Lagos and some of the ministers included Sammie Okposo, Eben, Frank Edwards, Pator j, Dj Gosporella, Gaise, Jay R, D.O.P.E, Onos, Protek, Anny, Sabina, Sil Kelly, VSix, Dj Xpressit, Cute Sagay, Yhummie Sax, Francesca Boyo, Vikky, MC Ajele and more.

The nominees list of the 2013 edition is out! Voting commence 12noon on Saturday 12th of October and will be exclusively conducted via mobile voting. To vote, Type NGMA send to 32811 via your mobile phone.

all voting must come from the following networks:

Below is the list of categories and nominees:

THE BEST INDIGENOUS SONG – (CONTEMPORARY)

1. FLO – TWALE
2. PITA
3. SAMSONG
4. ANNY
5. OBIWON
6. KENNY SAM

THE BEST INDIGENOUS SONG – (ALTERNATIVE)

1.    TAIWO OLADOYE
2.  ADA
3.  IBITAYO JEJE
4.  PSALMOS
5.  MONIQUE
6.  GAISE

THE BEST INDIGENOUS SONG – (TRADITIONAL)

1. SAMMIE OKPOSO
2. AFRESH
3.  BETHANY
4.  OKIKI JESU
5. SOLOMON LANGE
6. SAM NEM

BEST GOSPEL HOP / RAP

1. IBK SPACESHIPBOI
2. PROVABS
3. GAMEMAN
4. BOUQUI
5. N.U.T.T.Y JOSH
6. DOPE
7. PROTEK
8. 565
9. SAM NEM

BEST REGGAE

1. RIGHTEOUSMAN
2. BUCHI
3. INNERMAN
4. PAUL PERSOL
5. ED GILBERT

BEST ROCK

1. VIVA
2. JAHDIEL
3. FEGA
4. AILLY OMOJEHOVA
5. IKIRI LAWRENCE
6. ADA
7. FLO

BEST SOUL/ R&B

1. LARRYBLEX
2. SEGUN OBE
3. SAMSONG
4. CHARLES GRANVILLE

BEST MALE VOCALIST

1. SAMMIE OKPOSO
2. SEGUN OBE
3. SAMSONG
4. CHARLES GRANVILLE
5. FLO
5. PITA
6. KENNY SAM

BEST FEMALE VOCALIST

1. TAIWO OLADOYE
2. NENE SOUL DIVA
3. EFE
4. ANNY
5. ONOS
6. DIEKO

MUSIC PRODUCER OF THE YEAR

1. FLO
2. PHAT E
3. WOLE ONI
4. MASTERKRAFT
5. OKEY SOKAY
6. J TREASH

BEST GROUP OR DUO

1. MIDNIGHT CREW
2. TIM GODFREY & XTREME CREW
3. GOSPEL ACCORDING TO RAP [GA2R] 4. BRAND NEW GENERATION [B.N.G.] 5. GOD’S OWN RADICALS [G.O.R]

BEST  USE OF INSTRUMENT/ BEST JAZZ

1.MFM MASS CHOIR
2. SEGUN OLUWAYOMI
3. MIKE AREMU
4. NATHANIEL BASSEY
5. EBELE THE FLUTIST

BEST NEW ARTISTE

1. HENRISOUL
2. FLO
3. TOLU IJOGUN [NEE ODUKOYA] 4. TAIWO OLADOYE
5. TOEYOURSEA

NEXT RATED

1. SAMNEM
2. FEMI  FLAME
3. C-STAS
4. SAMJAMZ
5. ISRAEL  FUNSHO
6. STEVE WILIZ
7. 565

RECORD LABEL

1. BOSS ENTERTAINMENT
2. FREENATION
3. LOVEWORLD

BEST COLLABORATION SONG / ALBUM

1. ‘ARUGBO OJO’ FEAT. PAT UWAJE-KING – DORIS DUMAH
2. ‘WORUNO’ FEAT. SAMMIE OKPOSO – ANNY
3. ‘E GIMME MONEY’ FEAT. GAMEMAN – MIDNIGHT CREW
4. ‘SOKUTUYOYO’ FEAT. HENRISOUL – BOUQUI
5. ‘GOD NO DEY LIE’ FEAT. FRANK EDWARDS – TB1
6. ‘I STAND AMAZED’ [REMIX] FT. LARA GEORGE – MOJI OLUSOJI
7. ‘TESTIFY’ FT. MIKE ABDUL – OBIWON
8. ‘HALLELUYAH’ FT. PST KUNLE AJAYI – BETHANY
9. ‘MORIRE’ FT. MONIQUE – MIKE ABDUL
10. “LIGHT IN ME” FT. TYCHI – IBK SPACESHIPBOI

CHOIR OF THE YEAR

1. MFM HQ CHOIR
2. TREM
3. HICC CHOIR
5. COZA CHOIR
6. FOUNTAIN OF LIFE CHOIR

WORSHIP SONG OF THE YEAR

1. ‘I SURRENDER’ – LIZA C
2. ‘YABO’ – SOLOMON LANGE
3. ‘WHO YOU ARE’ – FUNKE AKINOKUN
4. ‘ONLY YOU’ – NIKKI LAOYE
5. ‘YOUR PEACE’ – KENNY K’ORE

SONG OF THE YEAR

1. ‘123’ – NIKKI LAOYE
2.”BLOW MY MIND” – HENRISOUL
3.’EKELEBE’ – TIM GODFREY
4.’MY STORY’ – SAMMIE OKPOSO
5.’FLO’ – TWALE
6.”LIGHT UP MY WORLD” – PITA

ARTISTE OF THE YEAR

1. SAMMIE OKPOSO
2. FLO
3. SEGUN OBE
4. TIM GODFREY
5. HENRISOUL

ALBUM OF THE YEAR

1. ‘THE STATEMENT’ – SAMMIE OKPOSO
3. ‘STILL STANDING’ – SEGUN OBE
5. ‘SANCTIONED’ – FLO
6. ‘KING OF NATIONS’ – MIDNIGHT CREW
5. “MARKS OF A GENERAL/EVE OF INDEPENDENCE” – B.O.U.Q.U.I

BEST MALE ARTISTE IN DIASPORA

1. IZZY – USA
2. DAFIDI – MALAYSIA
3. DARE DAVID – USA
4. JID VOCALS – UKRAINE
5. PCE CREW – USA
6. IKIRI LAWRENCE – (MR SWEET SONG) – ZA

BEST FEMALE ARTISTE IN DIASPORA

1. PEGGY OTIS – USA
2. FUNKE AKINOKUN – FRANCE
3. ISABELLA – UK
4. ANU – USA
5. DORIEN JACOBS – UK

VIDEO AWARDS CATEGORY

BEST VIDEO

1. “I SURRENDER” – LIZA C
2. “BLOW MY MIND” – HENRISOUL
3. KENNY SAM – IGWE
4. “MORIRE” – MIKE ABDUL
5. “THE ALMIGHTY” – GA2R

BEST VIDEO DIRECTOR

1. TOLUCCI
2. YINKA DAVIDS
3. AKIN ALABI
4. LAWRENCE OMO-IYARE
5. GBENGA SALU
6. AJAYI SCENELOCK

NON COMPETITIVE CATEGORY

SPECIAL RECOGNITION AWARDS

1. SUNDAY BEST WITH SABINA
2. SAMMIE OKPOSO
3. NOMORELOSS

CONCERTS / EVENTS

1. GOSPEL NITE LIVE
2. CLUB 23

LIFETIME ACHIEVEMENT

POSTHUMOUS

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.